Chór Salawa - Niedziela Palmowa u bł. Salawy

Niedziela Palmowa u bł. Salawy



Niedziela Palmowa to czas szczególny bowiem upamiętnia ostatnie dni misji Jezusa Chrystusa. Według historii Chrystus uroczyście wjechał na osiołku do Jerozolimy. Towarzyszyły mu przy tym przyjazne gesty wiwatujących gałązek palmowych od strony tłumu ludzi. Chrystus po przez swoją działalność głoszenia Słowa Bożego porywał coraz to więcej ludzi. Stawał się mistrzem nie tylko dla swoich najwierniejszych słuchaczy - apostołów ale dla zwykłych ludzi chcących poznać prawdziwe dobro, piękno i prawdę. Chrystus stawał się bardzo niewygodny gdyż polityka miłości, którą głosił nie współgrała z polityką ówczesnych władców. 

Okres Wielkiego Postu to tez okazja do ciekawej aranżacji wnętrza kościołów. Zwłaszcza dekorowanie i urządzanie Grobu pańskiego stanowi typowo polska tradycję. Szczególnie wartym odwiedzenia w Krakowie jest grób pański w kościele Przemienienia Pańskiego u Pijarów w gdzie co roku symbolika nawiązuje do aktualnych wydarzeń w Polsce i na Świecie. 
Wielkopostna dekoracja kościoła bł Salawy jest bardzo minimalistyczna. Transparentna chusta w kolorze fioletu podwieszona pod sufitem - delikatnie zakrywa rzeźbę Chrystusa na krzyżu w centralnej części kościoła. Z kolei u podnóża ołtarza znajduje się krzyż przepasany pokutną, fioletową wstęga, otoczony kamieniami. Liturgia mszy św. rozpoczyna się po przez pokropienie Palm Wielkanocny, które to wierni przenieśli w tym dniu ze sobą. Wszyscy celebrujący księża wraz z ministrantami, Młodzieżą Maryjną oraz dziećmi, które co chwila przyłączają się do pochodu trzymając dumnie piękne kolorowe palmy, niejednokrotnie własnoręcznie zrobione, maszerują wokół kościoła. 

Szczególnie pozytywne wizualne wrażenie to mocne czerwone szaty liturgiczne księży, czarne nienaganne garnitury przedstawicieli chóru - odgrywających Mękę Pańską z podziałem na role oraz elementy czerwone i czarne u Młodzieży Maryjnej do tego mocno wyprostowane sylwetki, pełne skupienie na twarzach wręcz kontemplacyjne - wprowadziło widza w głębszy wymiar przesłania Pasji. Odgrywana męka pańska wg św. Mateusza - ma formę śpiewaną i uczestniczą w niej trzy osoby ks. Augustyn Kąsek jako Chrystus, Pan Michał Szeptyński jako chronista oraz Pan Andrzej Godek jako Piłat, tłum, synagoga, którzy po przez ciekawa interpretację, gdzie wyczuwalne były klimaty orientalne, arabskie, przenieśli na chwilę słuchaczy w tamte czasy i tamto miejsce...

Liturgię Niedzieli Palmowej wzbogacał śpiewem również chór Salawa zajmujący pierwsze ławki od Ołtarza. Odśpiewane zostały wielkopostne pieśni takie jak Chwała Tobie Królu wieków opracowanie na potrzeby chóru przez Pana Andrzeja Godka, Krzyzu święty. Ludu mój Ludu. Tuz na zakończenie liturgii mszy świętej zostało odśpiewane przepiękne Stabat Mater węgierskiego kompozytora Zoltana Kodaly. Interpretacja i aranżacja utworu bardzo mi przypadła do gustu. Cieszę się że miałam okazję zaśpiewać ten utwór jak i inne wielkopostne pieśni, które wcześniej niesłusznie zresztą posądzałam o to, że sa nijakie, smętne lub wręcz przytłaczające. Dopiero praca nad owymi tekstami i dźwiękiem dały mi rzeczywisty obraz, obraz piękna, które silnie na mnie oddziałało. 

Maja Rudkowska

Data: 1 maja 2014   | Do góry |




Aktualne informacje