Chór Salawa - Prymicje u Św. Szczepana - Zielone Świątki

Prymicje u Św. Szczepana - Zielone Świątki

W dzień zesłania Ducha Świętego 08.06.2014 o godzinie 10:00 tuż przed kościołem Św. Szczepana spotykają się Chórzyści Salawy. Piękny słoneczny dzień pozytywnie nastraja zbierających się. Poza uroczystością Zesłania Ducha Świętego była jeszcze inna bardzo ważna okazja - uroczysta prymicyjna Msza Święta księdza Michała, którą to Chór Salawa w sposób jak zawsze wyjątkowy wzbogacił pięknym śpiewem... Niepowtarzalną atmosferę tworzą również rozłożyste szupiny, które łagodnie zacieniają skwerek vis a vis kościoła. Wszak Zielone Świątki symbolizują według pradawnych wierzeń siłę płynącą z drzew ale i wszelką płodność...Zielony skwerek czyli plac Axentowicza został utworzony w tym samym czasie co modernistyczny kościół św. Szczepana (1933-1938) Choć parafia św. Szczepana jedna z największych w Krakowie do lat sześćdziesiątych XX wieku, zmieniała często swoje miejsce bytowania zaczynając od Placu Szczepańskiego przez kościół św. Marka, po oo. Karmelitów na Piasku by ostatecznie osiąść przy ulicy Sienkiewicza...
Godzina 10:15 wszyscy chórzyści zebrali się w dolnej salce budynku przylegającego do Kościoła. Tam też pod dyrekcją naszego dyrygenta przećwiczyliśmy dokładnie cały repertuar, momentami to skutku ćwiczyliśmy pewne partie. Ok. godziny 10:50 udaliśmy się do kościoła. 

Warto odnieść się do tego o czym mówił Ksiądz Michał podczas swego prymicyjnego kazania. Zesłanie Ducha Świętego czyli zesłanie darów miało za zadanie dać nadzieje i wiarę a wiec pokrzepić apostołów, którzy po śmierci Chrystusa czuli się osamotnieni, zagubieni i zalęknieni. Wylanie Ducha świętego to jakby dopełnienie Zmartwychwstania Chrystusa. Chodzi o to, że nie jesteśmy sami, Duch Święty nas prowadzi, nie bójmy się, nie lękajmy się bowiem lęk nie pochodzi od Boga, zaufajmy najwyższemu, że wszystko co nas dotyka ma sens -nawet jeśli w danej chwili go nie dostrzegamy. Ważne by zaufać ale mądrze biorąc pod uwagę szereg(siedem) Darów Duchą Świętego. Myślę że strach i lęk można z pomocą Boza obrócić w Bojaźń Bozą ( dar ducha sw.) która opowiada się za staniem na "straży wielkiego dobra" czyli wymaga od nas pewnej postawy bycia czujnym i czuwania. Wylanie darów Ducha Świętego to czynna obecność Boga ukrytego tu na ziemi pośród nas.

Ksiądz Michał mówił również o czymś bardzo ważnym a mianowicie o umiejętności przebaczenia, kochania, pojednania. Bez przebaczenia nie można iść dalej, bez miłości wszystko traci sens, bez jedności jest chaos. Wydaje mi się, że dotyczy to wszystkich relacji międzyludzkich ale szczególnie związków małżeńskich, które na drodze swej ewolucji w dojrzewaniu pokonują nie jedne trudności. 

W repertuarze prymicyjno zielono świątkowym Chóru Salawa podczas mszy świętej znalazły się takie utwory jak Hymn do Ducha Świętego - O Stworzycielu Duchu Przyjdz, Alleluja, Ty jesteś kapłanem na wieki, O Boże dzięki Ci składamy
 Na zakończenie mszy sw. ksiądz Michał pobłogosławił wszystkich ksieży celebrujących z nim mszę św a następnie wszystkich obecnych w kościele, kładąc dłonie na głowach parafian. W trakcie błogosławieństwa, Chór towarzyszył swoim śpiewem wykonując wiele pięknych utworów. Na samo zakończenie zostało odśpiewane w języku zulu Siyahamba wprawiając wszystkich obecnych przy Prymicjach księdza Michała w wyjątkowo radosny nastrój! 

Wylanie Darów Ducha Świętego jest w głębszym sensie zorientowane na budowanie kościoła, życzę więc, w imieniu całego Chóru Salawa, przy okazji Prymicji nowo wyświęconemu Księdzu Michałowi aby spełniał swą posługę najpiękniej, pełniej i wierniej jak tylko potrafi!

Maja Rudkowska

Data: 30 lipca 2014   | Do góry |




Aktualne informacje