Chór Salawa - Koncert kolęd w Bazylice Świętego Floriana

Koncert kolęd w Bazylice Świętego Floriana

Bazylika św. Floriana - przepiękna barokowa Świątynia. 19 styczeń 2014 - to własnie tu Mieszany Chór Salawa najpierw wzbogacił niedzielną Eucharystię o godz. 15:15 a nastepnie wykonał koncert kolęd. Chórowi towarzyszyła Orkiestra Kameralna składajaca się z flecistki, trzech skrzypaczek oraz dwóch wiolonczelistów. 

Z Bazylika Św. Floriana wiążą sie co najmniej dwie niezwykłe legendy, zarówno z miejscem powstania koscioła jak i z jego patronem. Poczatki powstania kościoła sięgają 1184 r. Ówczesny książe Kazimierz Sprawiedliwy zasiadajacy na tronie krakowskim, wraz z biskupem krakowskim Gedeonem zwrócili się do papieża Lucjusza III o relikwie świętego męczennika. Lucjusz wyraził zgodę po czym zszedł do kaplicy kryjącej ciała wielu męczenników i zapytał wprost, który to z męczenników ma zamiar przenieść się do Polski. Po chwili z grobowca, w którym spoczywał sw. Florian ukazała sie wyciągnięta ręka, co jednoznacznie przesądziło o przeniesieniu jego szczątków do Krakowa w miejsce ponoć wyznaczone równiez przez świętego. Otóż woły ciągnące relikwie w pewnym momencie się zatrzymały i ruszyły dopiero gdy biskup Gedeon i ksiąze Kazimierz ślubowali ufundowanie w tym miejscu koscioła pod wezwaniem sw. Floriana. 

Około 30 min.przed mszą sw. udaliśmy się do zakrystii na krótka rozśpiewkę plus kilka cennych ćwiczeń rozluźniajacych i bardzo pomocnych w dalszym śpiewaniu. Jeszcze tylko kilka kolęd do powtórki - czujne ucho Pana dyrygenta wyłapuje nawet najdrobniejsze nasze niedociągnięcia. Śpiewamy zatem jeszcze raz i tym razem zadowolone spojrzenia Pana dyrygenta mówi samo za siebie. Wszyscy oddychamy z ulgą... i w dobrych nastrojach udajemy się do części przeznaczonej dla chóru. Aby dostać się na górny poziom, musimy pokonać niekończącą się ilość uroczych kamiennych schodków, wąskie przejście, tworzy coraz bardziej tajemniczą atmosferę. Na górze wita nas absolutnie przepiękny półokrągły balkon w stylu rokoko z widokiem na cały kosciół - niezwykła uczta dla zmysłów, wokół którego zbieraja sie chórzyści. Z kolei muzycy z instrumentami gromadzą się w prawym narożniku tuż przy organach, na których nasz dyrygent będzie grał podczas Mszy Świętej niemalże równocześnie dyrygujac chórem... Poza kilkoma kolędami, zaśpiewaliśmy również inne utwory oraz Glorię. Następnie tuż przed głównym ołtarzem stanęlismy w dwóch szeregach (tenory -soprany, basy- alty) by odśpiewać piękne polskie kolędy zarówno te znane wszystkim jak i te usłyszane przez gości po raz pierwszy ( Paśli pasterze woły, Pólnoc już była, Józefowi...). Dużym urozmaiceniem a mysle dla niektórych i miłym zaskoczeniem były kolędy spiewane w jezyku ukraińskim oraz hiszpańskim. Zwieńczeniem wieczoru kolęd była pieśń w języku łacińskim o skandynawskich korzeniach Gaudete - bardzo efektowna i wymowna, przepięknie połączona ze śpiewem solisty, który już po raz drugi tego wieczoru (Józefowi) śpiewał solo. Cudowny wiersz Leopolda Staffa o odnajdywaniu Boga w najodleglejszych zakamarkach naszych serc przerywa na chwile śpiew i muzykę. Bo przeciez nie mozna cieszyć sie Swiętem Bozego Narodzenia w pełni jesli nie odkryje się go lub nie obudzi się tego bezmiaru miłosci czyli Boga w sobie. Z kolei basniowa pieśń o Słońcu niewyczerpanym Karola Wojtyły wyraża dzieciecy niepokój ale i ufnośc w nieśmiertelnosc ludzkiej duszy, ktora bedąc blisko Boga moze zaznac niewyczerpane pokłady słonecznych promieni -szczęscia...Chórzyści, którzy dostąpili zaszczytu deklamowania tych pięknych wierszy z wielkim wyczuciem i dobitnie przedstawili je słuchaczom. Podczas śpiewania kolęd Chórowi akompaniowała Orkiestra Kameralna co całościowo stworzyło niezwykle współbrzmienie. Nad pomyślnym i perfekcyjnym przebiegiem koncertu czuwał cały czas nasz dyrygent. Pełen po brzegi kościół wyraża uznanie dla naszej wspólnej pracy po przez długie brawa. Choć największe uznanie wyrażam dla naszego wspaniałego dyrygenta, który jak zawsze najmocniej zaangażował się w całokształt koncertu. 

Maja Rudkowska

Data: 21 stycznia 2014   | Do góry |




Aktualne informacje